fiszkoteka – recenzja aplikacji

Fiszkoteka – recenzja aplikacji

Czym jest fiszkoteka?

Fiszkoteka jest aplikacją do nauki angielskiego oraz innych języków obcych. Służy ona głównie do nauki słownictwa, bazuje na metodzie flashcards (fiszek). Sama metoda nie jest niczym nowym, ani innowacyjnym, jednak sam fakt, że fiszki są w wersji internetowej podnosi jej atrakcyjność. W końcu znacznie łatwiej klikać w coś na ekranie niż przekładać papierowe karteczki. Brak konieczności tworzenia papierowych flashcards jest pierwszą zaletą tej witryny. Oszczędamy czas oraz unikamy bałaganu związanego z mnóstwem papierowych kartoników.

Jak to działa?

Każda z fiszek zaopatrzona jest w obrazek, wymowę oraz przykładowe zdanie z wykorzystaniem danego słowa. Kod obrazkowy ułatwia zapamiętanie słowa, nagranie lektora zapobiega nauczeniu się błędnej wymowy, przykładowe zdanie daje nam kontekst – wiemy w jakiej sytuacji danego słowa użyć.

Kurs opiera się na inteligentnym systemie powtórek i myślę, że to jest jego główną zaletą. Nie musimy zastanawiać się (tak jak w przypadku papierowych flashcards), kiedy dane słowo powtórzyć – system sam o tym decyduje. Dodatkowo słowa, które sprawiały nam trudność częściej pojawiają się w powtórkach. Sami możemy decydować o tym ilu słówek na raz się uczymy oraz ile czasu dziennie poświęcamy na powtórkę.

Korzystając ze strony możemy także testować zapamiętanie pisowni, korzystać z prostych quizów oraz gry typu memory game.

Rodzaje dostępnych kursów

Aplikacja umożliwia nam korzystanie z już stworzonych fiszek w formie profesjonalnych kursów oraz fiszek tworzonych przez społeczność. Mamy także możliwość tworzenia własnych zestawów do nauki.

Strona oferuję dość bogatą ofertę kursów dla początkujących, średniozaawansowanych oraz zaawansowanych uczniów. W ofercie znajduje się słownictwo przygotowujące do egzaminów (matura, FCE, CAE, TOEFL) oraz słownictwo specjalistyczne (business, medycyna, finanse, HR).

Skuteczność

Z fiszkoteki korzystam od kilku lat i z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest to metoda skuteczna, pod warunkiem, że systematycznie powtarzamy słownictwo. Używałam aplikacji do nauki angielskiego, hiszpańskiego oraz szwedzkiego i naprawdę po stosunkowo krótkim czasie czułam różnicę jeśli chodzi o zrozuminie oraz umiejętność wypowiadania się w danym języku.

Wady

Chyba największą wadą jest fakt, iż pełny dostęp do wszystkich opcji jest płatny. Z jakiegoś powodu nie wszystkie słowa zaopatrzone są w przykładowe zdania, a w niektórych zdaniach pojawiają się błędy. Stanowią one jednak znikomy odsetek.

Płacić czy nie?

Fiszkoteka istnieje w dwóch wersjach – płatnej oraz bezpłatnej. Wersja bezpłatna posiada sporo ograniczeń – możemy stworzyć jedynie 300 fiszek, odsłuchać 20 słów dziennie, posiada ograniczony system powtórek. Jeśli chodzi o wersję płatną mamy tu dwie możliwości – zakup pojedynczego kursu lub dostęp do konta premium (3 kursy wliczone w cenę). Sama korzystałam z wersji premium, bo dawało mi to możliwość tworzenia niegraniczonej ilości własnych fiszek. Koszt dostępu do konta premium oscyluje w okolicach 10 zł miesięcznie, więc jest on raczej minimalny. Uważam, że warto zainwestować, pod warunkeim, że regularnie korzystamy z aplikacji.

Dowiedz się jak uczyć się skutecznie – czytaj tutaj.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.