Jak uczyć się skuteczniej?

Jak uczyć się skuteczniej? W poniższym wpisie znajdziesz przydatne wskazówki na temat tego co zrobić, żeby nauka była bardziej efektywna.

Jak uczyć się skuteczniej?

Bądź systematyczny

Systematyczność to klucz do nauczynia się czekogolwiek, w tym także języka. Znajdź czas na naukę codziennie, przynajmniej 15-20 minut. Jeśli naprawdę nie masz czasu ucz się co najmniej kilka razy w tygodniu. Im więcej czasu spędzisz na nauce, tym szybciej będzie ona szła.

Zacznij jak najszybciej

Nie odkładaj nauki – na później, na jutro, na nigdy. Jeśli naprawdę chcesz władać danym językiem czas jest tu i teraz. Odkładanie nie sprawi, że twoje umiejętności się podniosą, prędzej zapomnisz to, czego już się nauczyłeś.

Wyznacz czas na naukę i twardo się go trzymaj.

Zaplanuj kiedy, gdzie, jak i z kim będziesz się uczył. Jeśl nie zaplanujesz tego z wyprzedzeniem ciężko będzi ci znaleźć czas na angielski. Zawsze wydarzy się coś co przeszkodzi ci w tym, żeby wreszcie zasiąć do uczenia się.

Poszukaj pomocy

Znajdź nauczyciela/korepetytora/szkołę językową. Po pierwsze będziesz miał kogoś kto wytłumaczy ci co w trawie piszczy i pokieruje twoją nauką. Po drugie będziesz miał narzucone ramy których będziesz musiał się trzymać – materiał do przerobienia,zadania domowe, godziny spotkań. Trudniej odwołać spotkanie z nauczycielem niż z samym sobą.

Bądź realistyczny

Nie oczekuj, że po kilku lekcjach czy kilku tygodniach, a nawet miesiącach będziesz płynnie posługiwał się językiem (szczególnie jeśli dopiero zaczynasz) Nauczenie się czegoś dobrze wymaga czasu i zaangażowania.

Weź odpowiedzialność za swoją naukę.

Nie licz, że jeśli zapisałeś się na drogi kurs w szkole językowej oni nauczą się za ciebie, albo samo wejdzie do głowy. Zadaniem nauczyciela czy szkoły językowej jest ułatwienie nauki, podanie wiedzy, którą ty powinieneś przyswoić. Twoim zadaniem jest powtórzenie tego materiału.

Korzystaj z różnorodnych materiałów.

Sieć pęka w szwach od ilości materiałów do nauki angielskiego, więc każdy może znaleźć coś dla siebie – applikacje, strony do nauki, blogi, artykuły. W internecie możesz uczyć się słownictwa, ćwiczyć gramatykę czy słuchać podkastów.

Rób coś co cię interesuje.

Jeśli lubisz czytać – czytaj książki po angielsku. Interesujesz się sportem – naucz się słownictwa związanego z twoją ulubioną dyscypliną. Jesteś fascynatem muzyki – słuchaj piosenek.

Używaj języka.

Komuikacja jest najważniejszym elementem władania językiem. Znajdź kogoś do konwersacji i to jak najszybciej. Może być to nauczyciel angielskiego, ale niekoniecznie. Jeśli nie stać cię na lekcje poszukaj kogoś z kim możesz porozmawiać online lub spotkać się twarzą w twarz, kogoś kto także chce poprawić swój angielski.

Odpocznij.

Wiem, że to przeciwstawia się regule systematyczności, ale czasami jest tak, że już nie możemy patrzeć kolejny raz na te same słówka czy zrobić choćby jednego ćwiczenia gramatycznego. Rób sobie przerwy w nauce. Czasami okazuje się, że po krótkiej przerwie materiał sam układa się w głowie.

Daj sobie czas

Nie wszystko zawsze przychodzi z łatwością. Dla jednego piętą Achillesową będzie gramatyka, dla innego mówienie. Daj sobie czas na przyswojenie nowego materiału. Jeśli sprawia ci trudność wróć do niego za jakiś czas. Bądź dla siebie cierpliwy. Jeśli zdarzy się, że odpuścisz sobie przez jakiś czas naukę lub nie dotrzesz na kilka lekcji nie znaczy, że poległeś i wszystko stracone.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.