Jak uczyć się słownictwa?

Jak uczyć się słownictwa?

Wskazówki dotyczące tego jak lepiej i szybciej uczyć się nowych słówek.

1.Podziel słownictwo którego chcesz się nauczyć na porcje.

Nie próbuj nauczyć się 100 nowych słów w jeden dzień, próbując nadgonić stracony czas. To się nie sprawdzi i zwyczajnie nie będziesz ich pamiętał. Ucz się mniej, ale bardziej efektywnie.

2. Podziel słówka na grupy tematyczne .

Łatwiej zapamiętać słowa, które są ze sobą logicznie powiązane. Stwórz grupy tematyczne takie jak zwierzęta, ubrania, części ciała. Możesz takżę kupić książkę z już pogrupowanym słownictwem. Na rynku znajdziesz sporo dostępnych repetytoriów tematycznych.

3. Repetitio est mater studiorum.

Nie pozostaje ci nic innego jak powtarzać! powtarzać! powtarzać! Brzmi nudno? Jeśli na prawdę chcesz się nauczyć nie możesz ignorować tej zasady. Potrzeba nawet do siedmiu powtórek, żeby zapamiętać jakąś informację (lub słowo). Powtarzaie tych samych słów to nie najciekawsza czynność na świecie , ale niezbędna, żeby inormacja pozostała w naszej głowie na dłużej.

4. Znajdź coś co cię ciekawi.

Wybierz słownictwo, które w jakiś sposób cię interesuję lub jest ci niezbędne np. w pracy. Nasze mózgi chętniej uczą się materiału który jest ciekawy i/lub przydatny.

5. Ucz się regularnie.

Spędź 15-20 min na nauce każdego dnia raczej niż 2 godziny raz w tygodniu. Przyniesie to znacznie lepsze rezultaty. Niech nauka i powtarzanie wejdzie ci w nawyk. Wygospodarowanie 15-20 minut codziennie nie jest aż tak trudnym zadaniem, nawet jeśli jesteś bardzo zajętą osobą. Rzeczą, którą musisz zrobić by tak się stało jest zaplanowanie tej nauki zanim ją zaczniesz. Możesz uczyć się w drodze do pracy lub szkoły, stojąć w korkach lub dojeżdżając gdzieś. Możliwości jest multum, musisz tylko chcieć je znaleźć.

6. Używaj różnych kanałów przekazu

Jak już pewnie wiesz lub słyszałeś istnieją różne typu uczniów, którym odpowiadają różne sposoby przekazu informacji (wizulane, słuchowe, kinestetyczne) i uczą się oni bardziej efektywnie za pomocą innych materiałów. Dopasuj metodę nauki do własnych preferencji. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że im więcej mediów przekazu informacji jest włączonych w naukę, tym szybciej materiał wchodzi do głowy. Więc, jeśli próbujesz nauczyć się nowego słowa, zamiast tylko na nie patrzeć, spróbuj powiedzieć je na głos, zapisz je na kartece, stwórz do niego rysunek i jeśli to możliwe dodaj do tego jakiś ruch je reprezentujący. Najlepiej wykorzystaj wszystkie kanały.

7. Używaj pomocy wizualnych.

Kup słownik obrazkowy lub stwórz własne rysunki lub wizualne reprezentacje słów. Nasze mózgi znacznie szybciej zapamiętują i odpamiętują kod obrazkowy – powiąż zapamiętywane słowo z obrazkiem. Jeśli nie możesz narysować słowa wyobraź je sobie.

8. Bądź pozytywnie nastawiony

Udowodniono, że uczymy się szybciej, gdy jesteśmy w dobrym nastroju. Zanim zaczniesz naukę zrób coś co sprawi ci przyjemność i wprawi w dobry humor . Uśmiechaj się, nawet jeśli musisz się do tego nieco zmusić, mózg reaguje tak samo na wymuszony uśmiech, jak na prawdziwy. Fake it till you make it!

9. Bądź cierpliwy!

Nauczenie się nowych słów zabiera całkiem sporo czasu, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z językiem. Z czasem nauka będzie przychodzić z większą łatwością, ponieważ będziesz w stanie tworzyć kojarzenia pomiędzy nowymi słowami a już znanymi.

10. Pamiętaj o kontekście.

 Nie potrzebujesz kontekstu by zapamiętać słowa takie jak jabłko, krzesło, czy nazwę jakiegokolwiek innego konkretnego przedmiotu. Jest on jednak niezbędny do zapamiętania słów, których użycia nie jesteś w stanie natychmiast określić. Przykładem mogą być tu czasowniki do oraz make – oba oznaczają dokładnie to samo – robić, jednak z jakiejś przyczyny mówimy „do sb a favour” (zrobić komuś przysługę), ale make coffee (zrobić kawę). Nie zawsze wystarczy znać znaczenie pojedynczego słowa, aby poprawnie go użyć, powinieneś także poznać słowa, które z nim kolokują.

11. Wykorzystaj internet.

Znajdziecz tam mnóstwo różnych stron i aplikacji do nauki angielskiego. Wybierz coś co naprawdę ci odpowiada lub korzystaj z kilku naraz. Osobiście wolę korzystać z dwóch lub trzech, gdyż zazwyczaj kładą one większy nacisk na różne umiejętności – niektóre mają więcej ćwiczeń ze słuchania, inne z tłumaczenia, różnią się ilością powtórek etc. Używając wielu aplikacji i/lub stron upewniasz się, że żadna z umiejętności nie jest pomijana.

Przeczytaj wpis na o tym jak uczyć się skutecznie – tutaj.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.