recenzja duolingo

Recenzja duolingo

Duolingo jest aplikacją do nauki języka angielskiego, która bazuje głównie na metodzie gramatyczno-tłumaczeniowej. Uczeń przyswaja język przede wszystkim poprzez tłumaczenie zdań. Przyjemna szata graficzna oraz dość zróżnicowane ćwiczenia sprawiają, że ta wysłużona metoda jest znacznie przyjemniejsza.

Zalety aplikacji

Większość aplikacji oferuje nam jedynie naukę słownictwa i to często bez kontekstu. W przypadku duolingo słówka od początku serwowane są w kontekście. Oprócz słownictwa uczymy się także gramatyki i to w sposób bezbolesny, bez konieczności wkuwania zasad – struktury gramatyczne poznajemy na przykładach zdań. Docenią to w szczególności te osoby, które nie przepadają za gramatyką. Z kolei dla wielbicieli gramy i jasno wytłuszczonych zasad dostępne są sekcje z zasadami wyjaśnionymi wprost. Każdy znajdzie coś dla siebie. Sporą zaletą jest fakt, iż aplikacja jest darmowa. Po zarejestrowaniu się dostajemy pełny dostęp do wszystkich ćwiczeń. Dużym plusem apki jest to, że została stworzona przez profesjonalistów. Nauka odbywa się w porządku chronologicznym – ucząc się przechodzimy od tłumaczenia pojednyczych słów czy zwrotów do tłumaczenia całych zdań, od tłumaczenia z obcego języka na polski, do tłumaczenia z polskiego na obcy. Słownictwo podzielone jest na grupy tematyczne, a w to wszystko niepostrzeżenie wpleciona jest gramatyka.
Aplikacja posiada także ćwiczenia na rozumienie ze słuchu oraz wymowę (druga opcja jest rzadkością wśród aplikacji). Taka organizacja stanowi miłe przeciwieństwo do aplikacji opartych na społecznościach – gdzie materiał jest zorganizowanych w sposób chaotyczny, wedle jedynie autorowi znanej logice. Kolejną zaletą duo jest system powtórek. Słówka nauczone w jednym rozdziale, pojawiają się na następnych etapach nauki, co zapobiega szybkiemu zapominaniu. Z kolei dla osób lubiących współzawodnictwo, duo oferuje system zbierania punktów – za każdą nauczoną lekcję otrzymujemy punkty. Jeśli dołączymy do grupy, możemy konkurować z innymi uczniami, co sprzyja to utrzymaniu motywacji.

Wady aplikacji

Największą wadą aplikacji jest fakt, że obejmuje ona tylko poziom podstawowy oraz średniozaawansowany niższy. Jeśli jesteś uczniem nieco bardziej zaawansowanym nie znajdziesz tu raczej nic dla siebie. Kolejna wada jest związana z zastosowaniem metody gramatyczno -tłumaczeniowej. Ponieważ aplikacja na niej bazuje, czasami pojawiają się tu zdania rodem z Noam’a Chomsk’iego, jak na przykład – „Człowiek je niedźwiedzia.” lub „Niedźwiedź jest wegetarianinem”. Są one możliwe z czysto teoretycznego punktu widzenia, lecz nie są ani logiczne, ani użyteczne. Z drugiej strony nie zaburzają one nauki, a raczej wprowadzają do niej element humorystyczny. Negatywną stoną duo są także reklamy. Jeśli nie wykupimy pełnego dostępu musimy znosić tę niedogodność. Nie jest to zbyt wielka cena za całkowicie bezpłatny dostęp do wszystkich zasobów aplikacji. Ostatnią wadą jest fakt, że lekcje bazują na schemacie, więc po jakimś czasie mogą stać się dość powtarzalne i nudnawe. Jednak ta cecha do jakiegoś stopnia charakteryzuje wszystkie dostępne aplikacje.

Podsumowanie

Bez większych wyrzutów mogę polecić duolingo, w szególności osobom początkującym lub tym którzy chcą sobie dobrze ugruntować podstawy języka. Aplikacja sprawdzi się także dla ludzi nie przepadających za wkuwaniem zasad gramatycznych. Jeśli natomiast jesteś bardziej zaawansowanym studentem sugeruję znalezienie innej aplikacji.

Chesz poznać więcej aplikacji do nauki języka? – sprawdź tutaj.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.