sprawdzone pomysły na pierwsze zajęcia

Sprawdzone pomysły na pierwsze zajęcia

Pierwsza lekcja może stanowić niemałe wyzwanie. W końcu nie znasz jeszcze swojego ucznia / uczniów. Jaki temat wybrać, tak żeby każdy mógł się do niego odnieść? W tym wpisie znajdziesz pięć sprawdzonych pomysłów na pierwsze zajęcia z języka angielskiego. Zaletą każdego z tych tematów jest to, że jest bezpieczny i uniwersalny – każdy uczeń będzie miał coś do powiedzenia.

1.Wakacje / Podróże.

Temat lekki i przjemny, do tego prawie każdy lubi podróżować, a nawet jeśli nie, to zawsze pożemy porozmawiać o powodach niechęci lub niemożności podróżowania. Ta lekcja najlepiej sprawdzi się w okresie powakacyjnym (większość jest jeszcze w trybie wakacyjnym) lub pod koniec roku szkolnego, gdy chyba dosłownie wszyscy marzą o tym, żeby gdzieć pojechać.

2.Książki vs Filmy – are you a book person or a film person?

Nawet jeśli ktoś (prawie) nic nie czyta, albo nie jest entuzjastą książek, możemy przekierować rozmowę na filmy albo seriale – chyba nie ma osoby, która by ich nie oglądała. Jest to temat bezpieczny i uniwersalny, pozwala się rozgadać. Warto przgotować kilka chwytliwych i trudniejszych przymiotników, które będą nadawały się do opisu zarówno książek jak i filmów (moving, heavy-going, outstanding). Następnie poprosić ucznia o podanie przykładów i streszczenie fabuły książek/filmów do których pasowałyby te przymiotniki.

3.Social media

Większość osób korzysta z social mediów w jakiejś formie (facebook, instagram, twitter). Jeśli trafi nam się przypadek, który akurat ich nie używa, możemy spytać o powody lub przekierować dyskusję na bardziej ogólny poziom (Jak myślisz, dlaczego tyle osób korzytsa z social media?, w jaki sposób je wykorzysują? etc,.)

4.Hobby

Temat nieco oklepany, ale z pewnością bezpieczny – w końcu każdy ma jakieś hobby. Dodatkowo pozwala wybadać zainteresowania ucznia i ułatwia nam znalezienie kolejnych tematów. Można nieco urozmaicić tą lekcję poprzez przyniesienie materiałów na temat jakichś nietypowych pasji.

5.Nauka (języków).

Twoi uczniowie przychodzą na lekcje angielskiego, więc niewątpliwie są zainteresowani tym tematem. Możesz zawrzeć w lekcji rady dotyczące skutecznej nauki, porozmawiać o zaletach bycia dwujęzycznym lub wielojęzycznych, wcześniejszych doświadczeniach uczniów z nauką języka.

Masz jakieś inne, sprawdzone pomysły na pierwsze zajęcia? Podziel się w komentarzu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.