Jak zatrzymać ucznia?

Jak zatrzymać ucznia? Przeczytaj ten post i dowiedz się, co wpływa na to, że uczeń decyduje się na zostanie z Tobą na dłużej. Jakie czynniki mogą zapewnić długotrwałą współpracę.

Jak zatrzymać ucznia?

Jako lektor, często prowadzący własną działalność, chcesz zdobyć jak najwięcej uczniów i jak najlepiej zapełnić sobie grafik. Masz nadzieję, że lekcje z nowym uczniem, nie skończą się jedynie na pojedynczym spotkaniu, ale że uczeń będzie na tyle zachęcony, że zostanie z Tobą na dłużej. Zastanawiasz się co składa się na to, że jeden uczeń wybiera Ciebie, a inny po pierwszych zajęciach znika na zawsze? Poniżej znajdziesz czynniki mające wpływ na to czy ktoś zdecyduje się na dłuższą współpracę czy nie.

Czynniki związane z utrzymaniem ucznia możemy podzielić na dwie kategorie – obiektywne oraz subiektywne.

Pierwszym czynnikiem obiektywnym jest jakość prowadzonych przec Ciebie lekcji, czyli inaczej to, czy jesteś w stanie zaproponować profesjonalną usługę, Na jakość składają się takie elementy jak Twoje doświadczenie, posiadana wiedza i umiejętności. Jeśli masz niewielką wiedzę, doświadczenie czy umiejętności, to jakość Twoich lekcj raczej nie będzie wysoka i uczeń może poszukać gdzie indziej. Na szczęście nad tymi elementami zawsze możesz popracować.

Kolejnym obiektywnym czynnikiem jest miejsce zajęć – i tu może być trudniej o zmianę. Nie jesteś w stanie zmienić położenia szkoły językowej czy swojego miejsca zamieszkania. Może się zdarzyć, że uczeń jest zadowolony z poziomu zajęć, ale ilość czasu jakie musiałby poświęcić na dotarcie na lekcje zwyczajnie Cię dyskfalifikuje. Następnym istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję ucznia jest cena zajęć – jeśli ktoś znajdzie zajęcia, które są równie dobre i do tego tańsze, raczej jesteś stracony. Wcale nie oznacza to, że musisz natychmiast obniżać cenę. Powinieneś jednak zastanowić się nad relacją pomiędzy ceną lekcji i jakością jaką jesteś w stanie zaoferować.

Czynniki subiektywne mające wpływ na wybory ucznia, są w dużej mierze związane z relacją nauczyciel-lektor. Na wstępie jest to pierwsze wrażenie jakie zrobisz na uczniu – czy wyglądasz profesjonalnie, czy widać, że wiesz co robisz, czy jesteś pewny siebie itd. To pytania, które uczeń będzie sobie podświadomie zadawał, a odpowiedzi będą miały wpływ na odbiór Ciebie jako osoby i jako profesjonalisty. Kolejnym elementem jest chemia między uczniem a lektorem. Odbieranie na tej samej fali pozytywnie wpłynie na odbiór Ciebie i Twoich zajęć. Jednak brak chemii wcale nie musi oznaczać, że szansa na zajęcia jest stracona. Profesjonalizm i przyjazna atmosfera powinny zatrzymać ucznia, nawet jeśli nie ma wzajemnego porozumienia. Ostatnim istotnym czynnikiem jest rodzaj atmosfery na zajęciach. Jak wiadomo lepiej i przyjemniej jest się uczyć w pozytywnej atmosferze. Odpowiedzialność za stworzenia właśnie takiej atmosfery i sprawieniu, żeby uczeń się czuł się dobrze leży w głównej mierze na Tobie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.