Szukam dobrego lektora – czyli jakiego?

„Szukam dobrego lektora do nauki……….”. Wiadomo, każdy chce mieć tego dobrego, a czasami nawet tego najlepszego. Co kryje się pod sformułowaniem “dobry” i jaki ten lektor faktycznie powinien być. Oto kilka cech, których warto wyglądać, gdy poszukujemy “dobrego” lektora.

Sprawdź więcej wpisów na blogu – tutaj.

Szukam dobrego lektora – czyli jakiego?

Dobrze przygotowany

Lektor powinien być przygotowany do prowadzonych zajęć. Z jednej strony dotyczy to przygotowania całościowego, merytorycznego (powinien wiedzić czego i jak uczyć). Z drugiej strony powienien być przygotowany do pojedynczych zajęć – mieć dobrze przemyślany temat i przygotowane materiały do zajęć. Jeśli widzimy, że lektor notorycznie zapoznaje się z materiałem w czasie lekcji i nie za bardzo wie co powinien za chwilę zrobić, to zwyczajnie dobry nie jest.

Dobrze wykształcony

W grę wchodzi tu ukończenie studiów językowych z kwalifikacjami do nauczania (anglistyka, lingwistyka itp.) lub posiadanie kwalifikacji do nauczania języka. W moin przypadku jest do certyfikat na poziomie C1 oraz półtoraroczne studia podyplomowe przygotowujące do nauczania zngielskiego. Kursy takie jak CELTA czy TEFL dają podobne uprawnienia. Warto sprawdzać czy nauczyciel posiada jakiekolwiek kwalifikacje lub ukończony kurs. Sama znajomość języka często nie jest wystarczająca.

Dobrze wychowany

Respektujący uczniów, ich opinie i czas. Jeśli ktoś nagminnie się spóźnia lub zapomina o zajęciach, to szkoda marnować na niego jeszcze więcej czasu. Nauczyciel powinien szanować także odmienne opinie, zwyczaje czy wierzenia. Nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje czy kłótnie tylko dlatego, żeby postawić na swoim. Jeśli płacimy za lekcje, to nauczyciel jest tam dla nas.

Dobrze dopasowany

Chemia w czasie zajęć to istotny element. Nie ważne jak dobrze wykształcony, czy jak bardzo doświadczony jest nasz lektor, jeśli nie ma wzajemnego porozumienia, współnych tematów, podobnego poczucia humoru i spojrzenia na świat to może być…..ciężko. Oczywiście, nie jest to element niezbędny, ale może sprawiać, że zajęcia będą się dłużyły, a my niewiele z nich wyniesiemy, co z kolei wpłynie to na szybkość i efektywność postępów

Doświadczony

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej doświadczenia tym lepiej. Ważne jest także, żeby to doświadczenie było dopasowane do naszych potrzeb czy wymagań. Jeśli chcemy popracować nad językiem biznesowym, a nasz lektor specjalizuje się tylko w języku ogólnym, to myślę, że warto zapukać do innych drzwi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.