przygotowanie do FCE – wskazówki / materiały

Przygotowanie do FCE – wskazówki / materiały. Planujesz zdanie egzaminu FCE? Zajrzyj na tą stronę i znajdż praktyczne wskazówki i ćwiczenia, które pomogą Ci się przygotować do egzaminu.

Przygotowanie do FCE – wskazówki / materiały

Wskazówki:

  1. Wybierz dwa lub trzy podręczniki z których będziesz regularnie korzystał. Warto korzystać z więcej niż jednego podręcznika, gdyż kładą one punk ciężkości na różnych elementach – jedne będą zawierać więcej gramatyki, inne więcej czytania, mówienia itd. Książki specjalnie przygotowane pod FCE pomogą ci usystematyzować wiedzę i pokierują Cię w procesie przygotowania do egzaminu.
  2. Systematycznie pracuj nad podnoszeniem swoich umiejętności ze wszystkich części egzaminu tj. czytania, mówienia, pisania, słuchania, gramatyki, słownictwa. Jeśli znacząco zaniedbasz, którąś z tych części może Ci być trudno to nadrobić zaraz przed egzaminem, co z kolei odbije się na Twoim wyniku z całego egzaminu (w końcu liczy się średnia ze wszystkich części). Plusem jest fakt, że oblanie jednej z części (lub więcej) nie oznacza oblania całego egzaminu.
  3. Znajdź informacje o tym jak skutecznie i szybko rozwiązywać zadania egzaminacyjne. Znajomość języka na odpowiednim poziomie jest istotna, ale znajomość rodzajów oraz technik rozwiązywania testów jest co najmniej tak samo ważna. Techniki rozwiązywania testów pomogą Ci zaoszczędzić sporo cennego czasu w trakcie egzaminu (a nie ma go zbyt wiele).
  4. Rób jak najwięcej testów. Kup podręcznik z testami lub poszukaj testów online i ćwicz. Sprawdzisz poznane techniki egzaminacyjne lub wyrobisz sobie swoje własne.
  5. Sprawdź z którego roku są testy. Mają one to do siebie, że z roku na rok są coraz trudniejsze. Jeśli masz testy sprzed 5-10 lat weź to pod uwagę. Nie rezygnuj z robienia ich – nadal są one dobrym materiałem do ćwiczenia, chociażby technik egzaminacyjnych, ale nie oczekuj dokładnie takiego samego poziomu w trakcie egzaminu. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że reading’i mają szczególną tendencję do zwiększania poziomu trudności.

Materiały:

W tej części znajdziesz linki do ćwiczeń i materiałów, które pomogą Ci się przygotować do FCE.

  1. Słowotwórstwo – tutaj znajdziesz teorię i ćwiczenia na word formation.
  2. Parafrazy – tutaj znajdziesz ćwiczenia na przekształcanie zdań.
  3. Speaking – tutaj znajdziesz przykładowe zadania ze speaking’u.
  4. Use of English – recenzje książek oraz wskazówki jak rozwiązywać zadania z części ‘Use of English’ – tutaj.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.